Where to eat in Berlin: Hummus at Zula’s

1 Komentarz
Hummus at Zula's

Do Zuli trafiłam dzięki mojej przyjaciółce, która na dobrym (i zdrowym) jedzeniu zna się jak mało kto. To tam pierwszy raz w życiu jadłam hummus i się zachwyciłam! Teraz zabieram tam niemal wszystkich moich gości :)

Do wyboru mamy wiele różnych dodatków, danie zawsze podawanie jest z pitą i sosami: ostrym (nie próbowałam, boję się ostrych przypraw) i czosnkowo-cytrynowym. Do picia polecam sok z buraka, jabłka i marchewki albo cydr, zarówno w wersji bezalkoholwej jak i z czerwonym winem. Przepyszny!

No i wiecie – plus za nazwę!

_______________________________________

I went  to Zula’s place thanks to my best friend, who knows everything about good (and healthy!) food. I’ve tried hummus there, it was actually the first time and I must say and I love it! Now I’m taking all my guests there :)
You can choose many different toppings, it’s always served with pita and sauces: spicy (I haven’t tried, I’m not really a fan of spicy food) or garlic-lemon. As for something to drink, I recommend their juices or cider – without alcohol-free or with mixed red wine – both are delicious!

And of course, ten points for the name! :)

P1000532 P1000535 P1000536 P1000538 P1000537 P1000539

Informacje praktyczne:
Strona internetowa
Godziny otwarcia: codziennie od 11
Adres: Husemannstr. 10, 10435 Berlin (U2 Eberswalderstr. i można dojść pieszo lub w wersji dla leniwych złapać tramwaj numer 10)

_______________________________________

Some practical info:
Website
Opening hours: everyday starting from 11 am.
Address: Husemannstr. 10, 10435 Berlin (U2 to Eberswalderstr and you can take walk or a tram 10)

 

Follow my blog with Bloglovin