Podróże cieszą się ogromnym zainteresowaniem Polaków od wielu lat. To doskonała odskocznia od codzienności, szansa na odkrycie nowych, fascynujących miejsc w kraju i na świecie, a także możliwość spędzenia więcej czasu z osobami, które kochamy. Podróżować możemy na wiele sposobów, mniej lub bardziej tradycyjnych. Jedną z propozycji, która z roku na rok zyskuje na popularności jest karawaning, czyli wyjazdy na wakacje kamperem lub przyczepą kampingową. Co warto wiedzieć o tym sposobie podróżowania?
Czym jest karawaning? Skąd wziął się ten sposób podróżowania?
Pod pojęciem karawaningu kryje się forma turystyki motorowej, w ramach której w celach wypoczynkowych i krajoznawczych wykorzystywane są pojazdy kampingowe – kampery lub przyczepy. W jej ramach pojazd staje się bazą żywieniowo-noclegową, która zastępuje turystom zakwaterowanie w klasycznym obiekcie noclegowych. Osoby, które korzystają z tej formy turystyki określane są natomiast mianem karawaningowców – ich liczba z roku na rok stale rośnie!
Mimo tego, że karawaning wydaje się być wytworem czasów współczesnych, jego początki sięgają dość daleko w przeszłość. W 1907 r. w Wielkiej Brytanii powstało stowarzyszenie „The Caravan Club”, które miało zrzeszać pierwszych miłośników spędzania urlopów w domu na kółkach. Sama idea karawaningu w pewnym sensie nawiązuje natomiast do stylu życia Romów, którzy od wieków prowadzą objazdowy tryb życia, chętnie przemieszczając się po świecie kamperami i przyczepami kampingowymi.
W ostatnich latach zainteresowanie karawaningiem rośnie. Współcześni turyści coraz bardziej doceniają możliwości, jakie dają im kampery i przyczepy kempingowe. Ta forma turystyki świetnie wpisuje się także w modny trend „slow-life”, który w czasie podróży skupia się przede wszystkim na przeżyciach, odkrywaniu nowych miejsc oraz obcowaniu z kulturą i tradycją odwiedzanego regionu. Kampery dają możliwość odbywania podróży we własnym tempie, swobodnego zarządzenia czasem, a także uczucie niczym nieskrępowanej wolności, która jest w dzisiejszych czasach na wagę złota.
Do kogo jest skierowany karawaning? Kto szczególnie na nim skorzysta?
Z dobrodziejstw karawaningu skorzystać może dziś praktycznie każdy turysta. Ta forma podróżowania jest jednak szczególnie doceniana przez rodziny z dziećmi, dla których bezstresowe zorganizowanie wyjazdu okazuje się zwykle ogromnym wyzwaniem. Karawaning pozwala im wyjechać z domu o dowolnej porze, bez spieszenia się na pociąg, autokar czy samolot, zabrać ze sobą znacznie więcej potrzebnych rzeczy niż pomieściłby nawet najbardziej pojemny bagażnik auta, zaoszczędzić na kosztach noclegu, a także spędzić urlop w domu na kółkach wyposażonym we wszystko, co potrzebne do komfortowego spędzania wolnego czasu.
Karawaning jest także idealną formą podróżowania dla osób, które pragną możliwie jak najbliżej poznać odwiedzane w ramach urlopu miejsce. Pozwala swobodnie przemieszczać się po regionie, obcować z jego kulturą, tradycją i miejscowymi zwyczajami, a także nawiązywać relacje z innymi turystami, którzy wraz z nami będą stacjonowali na polach kempingowych. Karawaning łączy ludzi, sprzyja zacieśnianiu wzajemnych relacji, a także pozwala na wymianę doświadczeń z innymi miłośnikami spędzania urlopów w domach kółkach.
Kto może prowadzić kamper?
Nowoczesne kampery i przyczepy kampingowe są przy tym niezwykle komfortowe i wyposażone w szereg udogodnień, które gwarantują spędzenie urlopu w przyjemnej atmosferze. Aby sprawdzić ich możliwości, nie musimy wcale kupować pojazdu na własność – istnieje bowiem także możliwość jego wypożyczenia na czas wakacji i sprawdzenia w praktyce, czy karawaning jest formą podróżowania dostosowaną do naszych potrzeb. Nowoczesne kampery są wyposażone w wygodne miejsca do spania, toaletę z prysznicem, a także kuchnię z miejscem do gotowania, przechowywania żywności i zmywania.
Do prowadzenia kampera zgodnie z prawem uprawnia natomiast prawo jazdy kategorii B, pod warunkiem, że całkowita masa pojazdu nie przekracza 3,5 tony. Kampery w Elcamp.pl w większości spełniają to kryterium, co pozwala na ich zakup w wersji nowej lub używanej szerokiemu gronu odbiorców. Osoby, które pragną zapewnić sobie maksymalny komfort podróżowania, mogą natomiast zainwestować w bardziej luksusowy pojazd o masie powyżej limitu – w takim wypadku będą musiały jednak dysponować prawem jazdy kategorii C1 lub C.