Wynajem mieszkania - o co pytać?

Wynajem mieszkania to powszechny sposób na życie, jeśli nie stać Cię na dom. Zazwyczaj, gdy chcesz wynająć mieszkanie, znajdziesz kilka apartamentów spełniających podstawowe kryteria, takie jak lokalizacja, winda i liczba pokoi. Jednak warto sprawdzić jeszcze kilka rzeczy przed podjęciem decyzji, które z nich wybrać. W tym artykule dowiesz się, o co powinieneś spytać przy wynajmie mieszkania.

Mieszkania do wynajęcia – na co zwracać przede wszystkim uwagę?

Pierwsza wizyta w mieszkaniu, które rozważasz wynająć, jest najważniejsza, bo masz tylko jedną szansę, aby dokładnie wszystko sprawdzić. Warto nastawić wszystkie zmysły na wyłapywanie ewentualnych problemów już od momentu wejścia do nowego mieszkania, aby od razu móc się nimi zająć. Uwagę zwróć na odgłosy, zapachy i ogólne wrażenie otoczenia bloku. Jeśli w pobliżu mieszkania poczujesz nieprzyjemne zapachy, lepiej go nie wybierać.

Sprawdź stan mieszkania

Ważne jest również, aby przed wynajmem sprawdzić stan mieszkania. Może to obejmować, jak dobrze utrzymane jest mieszkanie i jakie są w nim rzeczy. Wypatruj śladów pleśni, grzybów lub wilgoci na ścianach wokół określonego obszaru. Spytaj czy jesteś w stanie korzystać z całego sprzętu i czy elektronika działa bez problemów. Kiedy zapytasz wynajmującego o płatności za media, może on chcieć opracować miesięczny plan płatności lub mieć regularne płatności co kilka miesięcy lub co sześć miesięcy. Czy wynajmujący zapewnia internet lub telewizję? Niektórzy wynajmujący chcą, abyś podpisał własną umowę, inni wolą zająć się tym za Ciebie.

Wynajem mieszkania - o co pytać?

Twój komfort jest najważniejszy

Oprócz rozważenia kosztów wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę również na inne czynniki wpływające na komfort. Warto porozmawiać z właścicielem o dzieciach, zwierzakach czy paleniu papierosów przed podpisaniem umowy. Większość właścicieli mieszkań nie pozwala palić w środku, więc jeśli jest to dla Ciebie ważne, musisz palić na balkonie.