Jak rozpoznać piosenkę z użyciem telefonu?

Nie ma chyba osoby na świecie, która by nie miała sytuacji, w której usłyszałaby piosenkę po raz pierwszy i później ją non stop nuciła. Często taki stan określany jest mianem „robaka usznego”. Dodatkowo, gdy zasłyszana piosenka bardzo się podoba podejmowane są wszelkie czynności, które sprawią, że autor piosenki zostanie odnaleziony. Kiedyś rozpoznawanie piosenek odbywało się za pośrednictwem wyszukiwarki, w której wpisywane były zasłyszane słowa. Obecnie sprawa jest dużo prostsza, ponieważ występuje wiele aplikacji, które są w stanie rozpoznać praktycznie każdy fragment piosenki, która wzbudziła zainteresowanie.

Rozpoznawanie piosenek za pośrednictwem smartfona

Trzeba przyznać, że rozpoznawanie piosenek dla użytkowników smartfonów jest niezwykle proste. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, która dedykowana jest właśnie tego typu działaniom. Przykładem takich aplikacji jest Shazam czy MusiXmatch.

Shazam to najbardziej znana aplikacja do rozpoznawania muzyki, która ma ogromną liczbę użytkowników, pochodzących z całego globu. Zdaniem kreatorów aplikacji, ma ona umiejętność rozpoznania około 15 miliardów piosenek. Użytkowanie aplikacji jest ogromnie proste. Należy wcisnąć jeden przycisk, który zlokalizowany jest na środku ekranu i po kilku sekundach wyświetlają się informacje na temat interesującej piosenki. Gdy aplikacja nie posiada połączenia z Internetem, zapamiętuje piosenkę i odszuka ją w chwili ponownego dostępu do sieci. W aplikacji tej występuje także możliwość sprawdzenia najczęściej poszukiwanych piosenek. To darmowa aplikacja na urządzenia z Androidem, iOS oraz Windowsem.

MusiXmatch to kolejna aplikacja, która charakteryzuje się ogromną ilością tekstów piosenek. Aplikacja ta wyszukuje piosenki nie tylko za pośrednictwem dźwięku ale także i tekstu. Jest ona zsynchronizowana z YouTube i Spotify. Dodatkowo udostępnia tłumaczenia tekstów oraz posiada opcję usunięcia tekstu i pozostawienia samej muzyki tak, by tekst mógł zostać wyśpiewany przez użytkownika. To również bezpłatna aplikacja, dostępna na iOS i Android.

Jak rozpoznać piosenkę z użyciem telefonu?

Wyszukiwanie piosenek poprzez podśpiewanie melodii

Są aplikacje, które dokonują rozpoznania melodii za pośrednictwem jej podśpiewania. Przykładem takiej apki jest SoundHound, gdy melodia zostanie rozpoznana uzyskuje się dostęp do jej tekstu oraz związanych z nią teledysków. To głównie program skierowany do anglojęzycznych piosenek. Bardzo fajną opcją jest rozpoznanie piosenki  bez użycia rąk, szczególnie sprawdza się w trakcie jazdy samochodem. Wystarczy wypowiedzieć frazę - „OK Hound… what’s this song”, a następnie aplikacja wyszukuje pożądany utwór. Gdy nie ma połączenia z Internetem aplikacja zapamięta utwór i rozpozna go, gdy będzie online. Jednak nie nastąpi to tutaj w sposób automatyczny, będzie trzeba ponownie uruchomić aplikację.

Rozpoznawanie piosenki bez użycia smartfonu i tytułu utworu

Rozpoznać piosenkę można także bez użycia telefonu. Wystarczy wejść na stronę Midomi i zanucić piosenkę. Gdy strona ją rozpozna wyświetli wszelkie informacje związane z wyszukiwanym utworem. Skuteczna jest szczególnie wśród anglojęzycznych piosenek.