Jak zaplanować dzień? Poznaj 4 sposoby

W tym artykule poznasz 4 sposoby na zaplanowanie dnia, aby jak najlepiej go wykorzystać, zmniejszyć niepokój i żyć bardziej satysfakcjonującym życiem. Zacznij od niewielkich zmian i ciesz się swoją dobrą organizacją, która pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i styl życia.

Jakie masz dzienne priorytety?

Na pierwszym miejscu powinniśmy ustalić priorytety, które są dla nas najistotniejsze do zrobienia w ciągu dnia. Bardzo często odkładamy je w czasie lub zaczynamy działać dopiero wieczorem, kiedy najbardziej jesteśmy zmęczeni i jedyne o czym myślimy, to kolacja i dobry film. Nasze marzenia, pasje i obowiązki powinny być zawsze pierwszorzędną sprawą. Kwestią jest dobre rozgospodarowanie czasu. Człowiek jest w stanie znaleźć czas na wszystko, jeśli najpierw nada rzeczą odpowiednie priorytety. Kiedy już jesteś tego świadom, nie bój się zaplanować swojej listy zadań. Stawianie sobie celów i ich planowanie, może nas tylko do nich zbliżyć.

Plan na dzień

Zaplanowanie dnia warto zrobić dzień wcześniej. Dzięki temu nie tracimy energii na pamiętanie o wszystkich rzeczach, które musimy wykonać. Co więcej, myśli nie przelatują chaotycznie przez nasz mózg. Porządek zaczyna wypełniać chaos, który do tej pory towarzyszył nam w głowie, z braku ustalenia jakichkolwiek priorytetów. Tworząc listę zadań, zacznij od trzech najważniejszych, które będą traktowane priorytetowo. Dodaj poniżej inne rzeczy, które chcesz zrobić. A po wykonaniu każdego z nich możesz szczęśliwie skreślić je ze swojej listy. Spisanie szczegółowego planu pomaga nam go zrealizować.

Przerwy też są ważne

Jeśli lubisz planować wszystko i każdą minutę, to nie warto tego robić, ponieważ zajmie Ci to dużo czasu. Lepiej jest po prostu zaplanować ważne części i być bardziej elastycznym. W ciągu dnia mogą wyskoczyć nieprzewidziane sytuacje albo po prostu jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy przerwy. Dlatego tak ważne jest, żeby plan był elastyczny.

Jak zaplanować dzień? Poznaj 4 sposoby

Oddziel pracę od życia prywatnego

Najlepiej podzielić swój czas i energię między pracę i życie osobiste, aby jedno nie zajmowało większej części niż drugie. Czasami zapominamy poświęcić wystarczająco dużo czasu i uwagi na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W konsekwencji dobry podział przełoży się na lepszą równowagę w życiu.