Studiowanie dwóch kierunków - prawdziwe wyzwanie

Każdego roku absolwenci szkół podstawowych stoją przed wyborem kierunku i trybu studiów. Ostateczna decyzja jest podyktowana wieloma aspektami. Są to zainteresowania, mocne strony, dotychczasowy tryb nauczania. Czasami trudno zdecydować się na jeden kierunek – wówczas podejmuje się próbę połączenia obu. Należy bardzo dobrze przygotować się do tego trudnego i wymagającego wyzwania.

Studiowanie dwóch kierunków - prawdziwe wyzwanie

Na co zwrócić uwagę przy studiowaniu dwóch kierunków?

W pierwszej kolejności należy zdobyć informację, czy wybrane kierunki studiów można swobodnie połączyć. Najlepszych źródłem wiedzy na ten temat mogą być fora na uczelnianych stronach. Doświadczenie osób, które zdecydowały się na takie wyjście może okazać się bezcenne. Warto także zorientować się, ile orientacyjnie czasu jest potrzebne na naukę poszczególnych przedmiotów. By właściwie to zobrazować potrzebny będzie przykładowy rozkład zajęć. Jeżeli na jednym kierunku odbywają się one od rana, na drugim mogą popołudniami – wówczas szansa na pogodzenie obu wzrasta. Sugestie doświadczeniami starszych roczników będą na wagę złota i pomogą spiąć ze sobą plany zajęć. Należy przygotować się na to, że jeśli kierunki będą na innych wydziałach, konieczne jest doliczenie czasu na dojazdy między uczelniami.

Połączenie dwóch kierunków, a niezbędne cechy charakteru

Wybierając się na dwa kierunki jednocześnie niezbędne są wybrane cechy charakteru. Wymaga to umiejętności zarządzania własnym czasem. Ta cecha przyda się również w przyszłości, na każdym etapie pracy zawodowej. Pomocne, przynajmniej na samym początku jest prowadzenie kalendarza. Nieważne w jakiej formie – tradycyjnej, czy elektronicznej. Podwójne obowiązki wymagają prawdziwego skupienia na kilku sprawach jednocześnie. W takiej sytuacji powinno się także wskazać priorytety – by móc prawidłowo realizować wszystkie zamierzone cele. Godząc ze sobą dwa kierunki studiów niezbędny jest silny charakter, gdyż nie ma tutaj miejsca na gorsze dni. Za każdym razem trzeba wziąć się w garść i konsekwentnie dążyć do osiągnięcia celów.