Jak zorganizować chrzciny?

Chrzest jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu każdego chrześcijanina. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów w tym wyjątkowym dniu.

Lista gości i zaproszenia

Przygotuj listę gości. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, czy chcesz zorganizować przyjęcie w domu, czy lokalu. Jeśli chcesz zaprosić wiele osób, a masz małe mieszkanie, pomyśl o wynajęciu sali. 

Przygotuj zaproszenia. Możesz je dać osobiście lub wysłać pocztą. Koniecznie poproś o potwierdzenie przybycia. Dlatego wyślij je z odpowiednim wyprzedzeniem. Możesz kupić spersonalizowane kartki lub przygotować je własnoręcznie. Wystarczy, że wpiszesz imię i nazwisko gościa, imię maluszka oraz datę chrztu. 

Zastanawiasz się, czy zorganizować chrzciny w domu, czy lokalu? Postaraj się przekalkulować wszystkie wydatki. Pomyśl też, ile gości chcesz zaprosić. Chcesz urządzić przyjęcie na 20-30 osób? A może więcej? Niejednokrotnie zorganizowanie chrzcin w sali jest tańsze niż w domu. To również spora wygoda. Nie musisz myśleć o gotowaniu, sprzątaniu, zmywaniu naczyń itp.

Menu

Postaw na tradycyjne menu. Zrezygnuj z egzotycznych dań. Wybierz proste, klasyczne potrawy. Postaraj się, by wszyscy goście czuli się swobodnie. 

Jeśli chcesz, możesz sama upiec tort. Jeżeli jednak nie masz czasu albo ochoty, poszukaj dobrego cukiernika. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu. Możesz go przeznaczyć na coś innego. Tradycyjne torty na chrzciny są białe. Jeśli chcesz, wybierz błękitne lub pudroworóżowe dodatki, w zależności od płci. Dużą popularnością cieszą się też torty w stonowanych, pastelowych kolorach z uroczymi zdobieniami, takimi jak buciki, smoczek lub wstążeczki.

Jak zorganizować chrzciny?

Dekoracje stołu

Pamiętaj, by odpowiednio udekorować stół. Przygotuj eleganckie serwetki, obrusy i bieżniki. Możesz też zadbać o świeczniki i świece. Jeśli zaprosiłeś wielu gości, pomyśl o winietkach. Dzięki temu unikniesz zamieszania podczas przyjęcia. Jednocześnie stylowa winietka może być wspaniałą pamiątką.

Jak zorganizować chrzciny?

Jak ubrać maluszka?

W prawie kościelnym nie ma przepisów, które wskazywałyby na to, jak ubrać maluszka na chrzest. Zgodnie z tradycją warto wybrać biały lub jasny, pastelowy strój. 

Jeśli nie chcesz nadwyrężać domowego budżetu, poszukaj ubranek o uniwersalnym kroju. Wtedy sprawdzą się w różnych sytuacjach. Dla chłopczyka możesz wybrać białą lub jasnoniebieską koszulę i ogrodniczki albo sztruksowe spodenki. Dla dziewczynki możesz kupić białą lub jasnoróżową bawełnianą sukieneczkę. Pamiętaj też o białym sweterku lub kocyku. Otulisz nim maluszka w razie potrzeby. Zrezygnuj z tiulów, koronek i kołnierzyków. Będą tylko denerwować dziecko. Zobacz, czy sukienka ma podszewkę z naturalnej bawełny. Chroni przed nadmiernym poceniem, podrażnieniami i zaczerwienieniem.

Dobrze sprawdzą się też śpioszki i kaftanik. Bez względu na to, co wybierzesz, zwróć uwagę na walory praktyczne. Materiał nie może podrażniać i obcierać skóry maluszka. Nie warto go dodatkowo stresować.  Strój kupuj z około 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Wtedy nie musisz się martwić, że będzie za małe. Zwróć uwagę, czy jest wygodne i nie krępuje ruchów malucha.

Artykuł powstał przy współpracy z Batumi - dystrybutorem m.in. szatki do chrztu (więcej pod adresem: https://balumi.com.pl/kategoria/szatki-i-swiece/szatki-do-chrztu/)