Które muzea w Krakowie są najciekawsze?

Udając się do Krakowa można być spokojnym o właściwe zagospodarowanie czasu, nuda z całą pewnością nie będzie problemem. Warto postawić nie tylko na zwiedzanie najbardziej znanych zabytków, ale również muzeów. Wielu osobom mogą się one kojarzyć z wycieczkami szkolnymi i przymusowymi lekcjami historii – jednak wcale nie muszą być przykrym obowiązkiem.

Które muzea w Krakowie są najciekawsze?

Wycieczki po krakowskich muzeach

O obiektach historycznych, czyli muzeach Krakowskich można mówić bardzo dużo, wiele ciekawostek znajduje się na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/. W Krakowie funkcjonuje wiele muzeów, do niektórych można udać się z dziećmi, ponieważ będą niemałą atrakcją dla nich. Doskonałym przykładem są Podziemia Rynku zlokalizowane w Sukiennicach i jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wystawy są poświęcone znaleziskom archeologicznym i architektonicznym, możliwe staje się poznanie codziennego życia mieszkańców. Pobudza to wyobraźnię i zachęca do zgłębiania historycznych zagadnień w tym zakresie – począwszy od XIII aż do XVIII wieku. Na uwagę zasługuje przede wszystkim sposób zwiedzania – interaktywny i nowoczesny, dlatego właśnie taką formę rozrywki dedykuje się najmłodszemu pokoleniu. Swoje kroki warto skierować również do dawnej, słynnej Fabryki Emalii Oskara Schindlera, w którym poznaje się wiele trudnych i dramatycznych historii. Mnóstwo ogromnych tragedii dotykało polskich Żydów w czasach niemieckiej okupacji, jest to punkt zwiedzenia dla dorosłych. Każdy, kto planuje wycieczkę do tego miejsca może zapoznać się z tematem podczas obejrzenia filmu „Listy Schindlera”, którego reżyserem jest Steven Spielberg. Oparta na faktach historia pomaga znacznie lepiej zrozumieć dawne czasy, kiedy społeczność żydowska była cały czas prześladowana. Do Muzeum można wykupić wstęp na zwiedzanie samodzielne lub z obecnością przewodnika – warto zakupić bilet łączący Fabrykę Schindlera, Aptekę pod Orłem oraz Starą Synagogę. Wszystkie te punkty są bezpośrednio związane z Holocaustem.

Muzea nie muszą być nudne

W dawnej dzielnicy Krakowa – Kazimierzu – znajduje się Muzeum Galicja, dzięki któremu wszyscy zwiedzający zyskują świadomość skutków Holocaustu. Tym samym dba się o pamięć kultury żydowskiej, którą starano się zniszczyć i doprowadzić do jej zapomnienia. Odbywa się tam wystawa stała, podczas której zwiedzający mają okazję zapoznać się działalnością prowadzoną przez Żydów. Porusza się na niej wiele ciekawych i różnorodnych tematów, co przyciąga wielu turystów. Okresem, który miał ogromne znaczenie w historii Polski jest PRL, czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa. Obecnie wpływ tego ustroju uwidacznia się w modzie odzieżowej oraz elementach aranżacyjnych mieszkań. Warto zatem odwiedzić Muzeum PRL-u, wystarczy udać się do Nowej Huty, każdy zwiedzający ma możliwość posłuchania historii z politycznego punktu widzenia. Poznawanie muzeum może odbywać się w obecności przewodnika, wówczas łatwiej pozyskać najlepsze ciekawostki z tamtego czasu. Przebywając w Krakowie warto również odwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest jednym z najstarszych tego rodzaju obiektów na terenie całej Europy. Znaleźć w nim można największą kolekcję historycznych samolotów.