4 pomysły na płatki róż

Róża to królowa wśród roślin. Czy wiesz, że istnieje ponad 100 gatunków róż? Wszystkie mają kojące i pielęgnacyjne właściwości. Można je stosować na wiele różnych sposobów. Zbieranie płatków róż jest dość łatwe, o ile nie boisz się cierni. Zobacz, do czego możesz je wykorzystać.

Jak suszyć płatki róż?

Znajdź świeże płatki w pełnym rozkwicie. Wybierz te, które nie zostały poddane działaniu środków chemicznych. Ostrożnie zbierz najświeższe płatki róż i umyj dokładnie w filtrowanej wodzie. 

Teraz możesz je umieścić na arkuszu papieru pergaminowego. Sprawdź, czy usunąłeś wszystkie łodygi. Rozgrzej piekarnik do 90 stopni Celsjusza. Piecz płatki, aż wyparują resztki wody. Powinny być kruche i rozpadać się jak chipsy ziemniaczane. Jeśli nadal wydają się elastyczne, piecz je kolejne dwie minuty, zanim ponownie przetestujesz. Suche płatki możesz trzymać w szczelnym pojemniku, najlepiej w ciemnym miejscu.

 4 pomysły na płatki róż

Naturalny środek do czyszczenia skóry

Płatki róż są pełne przeciwutleniaczy. Dzięki temu wspaniale odświeżają skórę, zwalczają uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki oraz regulują produkcję sebum. 

Dodaj jedną łyżeczkę sproszkowanych płatków róż do 1 szklanki wody. Dokładnie mieszaj, dopóki nie otrzymasz pasty. Wzbogać ją odrobiną surowego miodu. Delikatnie wmasuj pastę w twarz. Poczekaj 15 minut, zanim ją spłuczesz letnią wodą.

Herbata różana

Łagodzi skurcze menstruacyjne. Przyspiesza krążenie krwi. Pomaga również w walce z biegunką.

Napełnij słój suszonymi płatkami róż. Wlej wrzącą wodę. Zamknij słoik i odstaw go na około 4 godziny. Teraz możesz odcedzić płatki przez sitko. Aby złagodzić skurcze menstruacyjne lub biegunkę, pij herbatę 2-3 razy dziennie.

Olejek różany

Przyda się przy tworzeniu maści, balsamu, kremów, czy mydeł. Okres przydatności wynosi 9-12 miesięcy. 

Wypełnij słoik mniej więcej w połowie suszonymi płatkami róż. Wlej olejek (np. słonecznikowy, ze słodkich migdałów lub oliwę z oliwek). Pamiętaj o właściwych proporcjach 1:2 (płatki róż: olejek). Włóż słoik do małego rondla wypełnionego kilkoma centymetrami woda. Ogrzewaj na małym ogniu przez kilka godzin. Uważnie obserwuj, by woda nie wyparowała. Zdejmij z ognia i przecedź. 

Ewentualnie możesz zamknąć słoik z płatkami róż i olejem. Schowaj go do szafki na około 4-6 tygodni, od czasu do czasu wyjmując i potrząsając. Po 4-6 tygodniach możesz go odcedzić.

 4 pomysły na płatki róż

Różane balsamy 

Możesz je łatwo łączyć. Doskonale leczą uszkodzoną, suchą skórę. Stosuj je przede wszystkim na stopy, kolana i łokcie. 

Potrzebne składniki:

  • ¼ szklanki olejku różanego,
  • ¼ szklanki wosku pszczelego,
  • ¼ szklanki masła shea, mango lub kakaowego,
  • kilka kropli olejku eterycznego z geranium lub róży.

Przygotowanie:

  • Włóż olejek różany, masło shea i wosk pszczeli do małego słoika. 
  • Ustaw go w rondlu zawierającym kilka centymetrów wody, tworząc podwójny bojler.
  • Ogrzewaj na średnim lub małym ogniu, aż stopią się wosk i masło.
  • Wyjmij słoik z rondla.
  • Ochłódź przez dwie minuty, a następnie dodaj olejek eteryczny.
  • Wlej balsam do małych silikonowych lub żaroodpornych foremek do ciasteczek. Poczekaj, aż ostygnie.

Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl - róże sklep online.