Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Powietrze w domu jest często bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz, dlatego warto kupić oczyszczacz. Wspomniane urządzenie poradzi sobie z pyłkami i kurzem, jednocześnie wyłapie sierść i łupież zwierząt, zarodniki pleśni i ambrozję. Dzięki niemu możesz głębiej odetchnąć zdrowym i świeżym powietrzem. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Dlaczego potrzebujesz oczyszczacza powietrza?

Prezentowane urządzenie przyniesie ulgę astmatykom, osobom mającym alergię na kurz lub cierpiącym na inne choroby układu oddechowego. Skutecznie kontroluje jakość powietrza, usuwając alergeny, pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem. Niektóre oczyszczacze powietrza pochłaniają nieprzyjemny zapach z farb i lakierów. 

Wspomniany sprzęt wykorzystuje jonową, mechaniczną, hybrydową lub elektrostatyczną filtrację do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Zasysa zanieczyszczenia przez filtry, a następnie kieruje powietrze z powrotem do pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza nie tylko pochłaniają kurz i pyłki, lecz także neutralizują nieprzyjemne zapachy, zapewniając lepszy sen.

 Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Poziomy i typy filtrów

Alergicy i astmatycy powinni wybierać oczyszczacze z filtrami HEPA, a unikać urządzeń na bazie ozonu. Wspomniane filtry mogą usunąć 99,9% wszystkich cząstek o wielkości 0,3 mikrona. Pamiętaj, by raz na jakiś czas je wymienić. Im większy filtr HEPA, tym więcej cząsteczek usunie. O jego wydajności w dużym stopniu decydują rozmiar, materiał i konstrukcja.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, poszukaj oczyszczacza z filtrem aktywnym, który pomaga w pochłanianiu zapachów i gazów. Prezentowane urządzenie skutecznie neutralizuje dym, chemikalia i opary. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać filtry. Dzięki temu masz pewność, że spełnią swoje zadanie.

 Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Szybkość wymiany powietrza w oczyszczaczu

Częstotliwość wymiany powietrza na godzinę wskazuje dokładnie, ile razy oczyszczacz filtruje powietrze w całym pomieszczeniu w ciągu 60 minut. Z kolei wartość CADR pokazuje, ile świeżego powietrza dostarcza dane urządzenie przy ustawieniu maksymalnej prędkości. Uwzględnia zarówno skuteczność usuwania cząstek, jak i przepływ powietrza. Pamiętaj, że im wyższy CADR, tym bardziej wydajny jest sprzęt dla pomieszczenia o określonej wielkości.