Wybór płaszcza jesiennego

Jesień to pora roku, która zmusza do zmiany garderoby na nieco cieplejsze ubrania. Poranki stają się chłodniejsze, dlatego podstawą powinno być odpowiednie okrycie wierzchnie. Jego zadaniem jest zapewnianie ciepła oraz wygody i swobody ruchu. Oczywiście powinien jeszcze prezentować się nagannie na określonym typie sylwetki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wiele czynników.

Wybór płaszcza jesiennego

Jakość przede wszystkim

Podstawowym kryterium przy wyborze płaszcza jest materiał, który można poznać już na podstawie dotyku. Im lepszej jakości tkanina, tym dłużej przyjdzie się nim cieszyć, będzie bowiem odporny na zniszczenia. Na cieplejsze pory roku sprawdzą się okrycia bawełniane, jednak na deszczową jesień poleca się materiał odporny na przesiąkanie. W przypadku słabej jakości tkaniny, płaszcz szybko ulega mechaceniu, mogą pojawiać się wystające nitki i wiele innych nieprawidłowości. Zdecydowanie lepiej postawić na droższy produkt, wówczas wystarczy na dłużej, niż tylko jeden sezon.

Dopasowanie do figury

Gdy kwestia doboru wysokiej jakości materiału jest już zamknięta, warto powiedzieć jeszcze o umiejętności dopasowania płaszcza do figury. Wyróżnia się między innymi gruszki, jak i klepsydry, w każdym wypadku niezbędna jest świadomość własnego ciała i typu figury, ale jak najlepiej dopasować potrzebną garderobę. Przy figurze tak zwanego jabłka powinno się postawić na płaszcze, które optycznie wysmuklą sylwetkę. Dobrze sprawdzą się ponadto kroje oversize, odradza się natomiast modele z dwurzędowymi zapięciami. Posiadaczki sylwetki o kształcie klepsydry śmiało mogą postawić na płaszcze z paskiem zapinanym w talii. W ten sposób łatwo podkreśla się wszystkie pozytywne aspekty figury. W sylwetce typu gruszka najważniejsze jest zrównoważenie proporcji sylwetki, dlatego wskazane są fasony płaszczy z szerszym dołem oraz ozdobami na ramionach. Mogą one przybierać formę pagonów, czy ćwieków. Nie bez znaczenia pozostaje długość płaszcza. Biorąc pod uwagę różnorodność temperatur jesiennych, powinien on dobrze zakrywać dół pleców.