Degustacja wina składa się z czterech etapów, podczas których ocenie podlegają inne cechy. Każdy buduje opinie o wyglądzie, zapachu, smaku i zakończeniu. Tak naprawdę tę przygodę mogą rozpocząć wszyscy, nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Najlepiej dowiedzieć się, gdzie organizowane są tematyczne spotkania, udział w nich może dać wiele wskazówek co do wina, degustacja to bowiem proces, w którym nie ma mowy o pośpiechu.
Wina degustacja, czyli jak poznać dobry trunek?
Etap pierwszy stanowi najmniej ważny i przyjemny, ale informacje, które można z nich wynieść są bardzo potrzebne. Ocena wyglądu może prowadzić do odnalezienia wad w trunku oraz pomóc orientacyjnie ocenić jego wiek. Rozpoczęta wina degustacja powinna przebiegać w sposób z góry określony, dla zyskania pewności powinno się nachylić kieliszek z alkoholem nad białą kartką papieru, ewentualnie serwetką. W ten sposób dostrzega się barwy wina, przybierają one różne odcienie. W etapie drugim chodzi o rozpoznanie aromatów, których wydzielanie się może zostać przyspieszone poprzez delikatne zakołysanie kieliszkiem. Warunkiem w tym przypadku jest wykorzystanie naczynia, które będzie się zwężało ku górze. Nie wyleje się wówczas, a zapach wąskim strumieniem wydostania się z kieliszka i zostanie rozpoznany przez zmysł węchu. Ważne, aby kieliszek był napełniony jedynie do 1/3 wysokości, wpływa to na koncentracją zawartych w trunku aromatów. Krokiem trzecim jest wina degustacja za pomocą zmysłu smaku. W tym celu nabiera się w usta niewielką ilość płynu, z którym kontakt musi mieć podniebienia i język. Odróżnia się dzięki temu smaki słodkie, kwaśne, gorzkie, alkoholowe, taniczne oraz ekstraktywne. Dopiero na etapie ostatnim – czwartym – ocenia się wino jako całość. Można stwierdzić, czy słodki smak jest równoważony z kwaśnym. Ważna jest ponadto ocena trwałości smaku.
Kiedy odbywają się degustacje wina?
Jak widać wina degustacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Podobnie jak w innych sprawach, tak i w tej sprawdza się powiedzenie, że ćwiczenie czyni mistrza. Czasami trzeba kilkukrotnie przetestować degustacją, aby wiedzieć i zapamiętać, jaka jest kolejność poszczególnych czynności. Do profesjonalnego smakowania niezbędne jest doświadczenie, wrażliwość na zapachy, smaki, wrażenia wzrokowe i wyciąganie odpowiednich wniosków. Na początku warto mieć ze sobą kartkę, na której sporządza się notatki odnośnie konkretnych odczuć. Można się nimi podzielić z doświadczonymi smakoszami i przekonać się dzięki temu, czy obrana droga jest tą prawidłową. Wino jest złożonym trunkiem, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że czasami trudno opisać je słowami. Tutaj ponownie wkracza kwestia doświadczenia, które z każdym kolejnym razem naturalnie się pogłębia. W ocenie wina liczy się każde wrażenie, nawet pozornie nieważne może wpłynąć na ogólną ocenę i opinię. Podczas każdego etapu liczą się inne kryteria, są to między innymi ekstraktywność wina, zawartość alkoholu, garbników, kwasowość i wiele innych. Degustacja wina to zawsze ciekawe doświadczenie.