Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii.

Biżuteria jest nie tylko pięknym dodatkiem, dla wielu osób to także bezcenna pamiątka, dlatego tak wielu z nas chce o nią odpowiednio dbać. Aby wyczyścić biżuterie możemy skorzystać z domowych sposobów, które są naprawdę skuteczne. Oto kilka z nich.

Soda oczyszczona.

Soda oczyszczona to naprawdę bardzo uniwersalny produkt, który doskonale sprawdzi się również podczas czyszczenia biżuterii. Wystarczy przygotować z niej gęstą pastę. Jak to zrobić? Trzeba wymieszać ¼ szklanki sody oczyszczonej z dwiema łyżkami wody. Taką miksturę należy za pomocą miękkiej gąbki nanieść na biżuterię, a następnie przez kilka chwil polerować, na koniec wystarczy spłukać letnią wodą i dokładnie wytrzeć. Pamiętajmy jednak, że sody oczyszczonej nie powinno się stosować w przypadku pereł i kamieni szlachetnych, ponieważ może uszkodzić ich powierzchnie.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii.

Popularne produkty, które można wykorzystać do czyszczenia biżuterii.

Do czyszczenia złotej biżuterii można wykorzystać piwo, wystarczy nalać odrobinę na ściereczkę i kilkakrotnie przetrzeć. W przypadku srebrnej biżuterii doskonale natomiast sprawdzi się keczup. Ten popularny produkt spożywczy idealnie usuwa osady z powierzchni srebra. Biżuterię należy zanurzyć w keczupie jedynie na kilka minut, a po skończonym czyszczeniu trzeba ją dokładnie opłukać w letniej wodzie. Kolejnym genialnym sposobem na czyszczenie srebra jest ocet. Aby wyczyścić biżuterię przy pomocy octu trzeba przygotować odpowiednią mieszankę składającą się z ½ szklanki octu i dwóch łyżek sody oczyszczonej. W takiej miksturze biżuterię należy zamoczyć na dwie do trzech godzin, a po wyjęciu dokładnie opłukać i wysuszyć za pomocą miękkiej ściereczki.

Prostym pomysłem na czyszczenie złota, srebra czy nawet kamieni szlachetnych jest także użycie tabletek do protez zębowych. Tabletkę umieszczamy w szklance wody, a następnie wrzucamy do niej biżuterię i pozostawiamy na kilka minut. Do polerowania biżuterii doskonale sprawdzi się także pasta do zębów, jej maleńkie drobinki znakomicie poradzą sobie z każdym osadem, natomiast do czyszczenia kryształów i kamieni szlachetnych można zastosować wódkę.