Z czym wiąże się wprowadzenie 5G?

5G to nie tylko możliwość posiadania szybszego połączenia internetowego. Pod tym pojęciem mieści się wiele nowoczesnych i technologicznych rozwiązań. Mowa tutaj o Internecie Rzeczy, inteligentnym domu, rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej oraz samochodach połączonych. Jak każdy nowy system wiąże się z tym wiele korzyści, ale i zagrożeń. Warto poświęcić chwilę na pogłębienie tej tematyki.

5G – czym jest?

Jest to najnowocześniejszy standard sieci komórkowej, kolejna już piąta generacja technologii mobilnej, wychodząca na prowadzenie przed 4G i LTE. Charakteryzuje się ona prędkością do 20Gb/s przy pobieraniu i do 10GB/s przy wysyłaniu. Opóźnienie może następować maksymalnie do 4ms, a nawet do 1ms. Może być podłączona nawet do miliona urządzeń, znajdujących się na jednym metrze kwadratowym. Jest to bardzo niezawodna technologia pozwalająca na utrzymanie połączenia nawet przy prędkości do 500km/h.

Z czym wiąże się wprowadzenie 5G?

Korzyści płynące z sieci 5G

5G łączy się z dużą ilością różnych zalet. Jest ona dużo szybsza w porównaniu z siecią 4G, biorąc pod uwagę transfery, czas reakcji oraz obsługę ilości urządzeń. Jest ona w stanie obsłużyć ogromną ilość urządzeń, co szczególnie jest ważne w czasach, gdzie większość gadżetów podłączona jest w dzisiejszym czasie do Internetu. Gdzie coraz więcej osób dąży do wprowadzenia technologii smart home, a nawet koncepcji inteligentnego miasta. Sieć ta ma ogromne znaczenie także dla motoryzacji i transportu, gdzie samochody mogą w przyszłości łączyć ze sobą nawzajem i innymi elementami infrastruktury miejskiej. Ponadto, jest ona źródłem wyższego poziomu rozrywki oraz modułem zastępczym dla WiFi.

Zagrożenia 5G

Podłączenie się do znacznej ilości urządzeń może zaburzyć bezpieczeństwo i prywatność. Daje to ogromny potencjał do cyberataków na prywatne dane. Wiele osób jest przeciwna tej nowej generacji, twierdząc, że promieniowanie, które towarzyszy technologii mobilnej może być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Jak podają obecne dane obawa ta wydaje się być póki co bezpodstawna.