Jak ocieplić poddasze nieużytkowe?

Materiałem polecanym do izolacji poddaszy nieużytkowych, jest wełna skalna ROCKWOOL. Ten niezwykle wytrzymały kompozyt, który produkowany jest ze specjalnej mieszanki skał i minerałów, takich jak np. kamień wapienny, bazalt, gabro i koks (przetworzony węgiel), związanych za pomocą specjalnych środków, z dodatkiem impregnatów. Dzięki temu wełna skalna nie pochłania wilgoci zawartej w powietrzu, co zapobiega jej zawilgoceniu i w efekcie zagrzybieniu.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domów parterowych z poddaszem nieużytkowym. Zdarzają się także starsze domy, które mają strych, jednak nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej, która mogłaby ograniczyć straty ciepła z pomieszczeń, znajdujących się na niższych kondygnacjach. W takiej sytuacji najprostszym sposobem na ocieplenie poddasza nieużytkowego i zmniejszenie strat ciepła, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania, jest ocieplenie stropodachu.

Stropodach wentylowany – jaka termoizolacja?

Stropy drewniane belkowe mogą być ocieplone z zastosowaniem kilku różnych produktów. W takiej sytuacji sprawdzą się płyty z wełny skalnej SUPERROCK, UNIROCK i ROCKMIN PLUS, maty MEGAROCK PLUS lub TOPROCK SUPER oraz granulaty do nadmuchu GRANROCK SUPER. Na https://skalnawelna.com.pl/ocieplanie-poddasza-nieuzytkowego przeczytasz więcej dokładnych informacji na ten temat.

Jak ocieplić poddasze nieużytkowe?

Ocieplamy betonowy strop masywny

Wymienione powyżej rodzaje wełny skalnej znajdują zastosowanie także w przypadku termoizolacji poddaszy nieużytkowych z betonowym stropem masywnym. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby rozłożona izolacja z mat, płyt lub granulatu, była szczelna i pokrywała całą powierzchnię stropu.

Przy czym, nad zwykłymi domowymi pomieszczeniami, w tym nad kuchnią i łazienką, nie stosuje się z reguły paroizolacji. Takie rozwiązanie dedykowane jest w przypadku, gdy ciśnienie pary wodnej przewyższa 16 hPa, co jest trudno osiągalne w warunkach standardowego użytkowania pomieszczeń.

Co ważne, po rozłożonej izolacji w żadnym wypadku nie można chodzić. Jeżeli jednak chcemy zachować możliwość przemieszczania się po ocieplonym stropodachu lub planujemy przechowywać na nim jakieś rzeczy, to należy zbudować drewniane pomosty lub w wybranych miejscach położyć specjalne, twarde płyty (np. STEPROCK HD albo HARDROCK MAX), które nie odkształcą się pod wpływem nacisku czy ciężaru.