Taniec – co nam daje?

Już od wieków wiadomo, że taniec jest kompilacją muzyki, rytmu, ruchu, intelektu oraz emocji. Taniec można poznać za pomocą intelektu i emocji, a wyraża się go za pośrednictwem rytmu, ruchu oraz muzyki. Jest wiele jego odmian, do najbardziej znanych zaliczamy taniec towarzyski. W ostatnim czasie bardzo popularny stał się taniec użytkowy w Krakowie. Co zatem warto wiedzieć na temat tańca?

Taniec – nowe odkrycia

Ostatnie badania, które zostały przeprowadzone na osobach, chodzących na zajęcia z tanga pokazały, że taniec wpływa na aktywację pracy mózgu. Jest to uwarunkowane także tym, czy tańcu towarzyszy muzyka czy też nie. W obecności muzyki obszary mózgu są bardziej aktywne. Współczesne badania pokazują, że taniec posiada tak ogromne możliwości naśladowania i przestawiania, że mógłby spokojnie stać się poprzednikiem mowy. Taniec umożliwia tworzenie opowieści za pomocą ruchów ciała, a co ważniejsze można go wykonywać razem z innymi ludźmi, tworząc i wzmacniając więzi międzyludzkie.

Motywacja do nauki tańca

Za pomocą neuronów lustrzanych można rozszyfrować i odzwierciedlić czynności podejmowane przez obserwowanych tancerzy. Po tym ma miejsce symulacja umysłowa oglądanych czynności, czyli wyobrażenie sobie w tańcu. Takie wyobrażenia sprawiają, iż mamy przekonanie, że poradzimy sobie z opanowaniem nawet najtrudniejszego układu tanecznego. To poczucie bardzo łatwo przekłada się na wzbudzenie w sobie odpowiedniej motywacji i zapisanie się na zajęcia taneczne. Wyobrażanie sobie kroków w umyśle sprawia, że jest dużo łatwiej opanować kroki, a także całe układy taneczne w rzeczywistości. Im większe doświadczenie w tańcu, tym większa łatwość odtworzenia sobie w wyobraźni wyuczonych kroków.

Taniec – co nam daje?

Funkcje tańca

Taniec pełni funkcję socjalizacyjną oraz wychowawczą. Odgórnie narzuca tancerzom konieczność podporządkowania się do określonych zasad, uczy ogłady i komunikacji w parze oraz w grupie tanecznej. Taniec jest także wyrazem kulturowych wzorów, występujących w określonym regionie. Jego wygląd i charakter jest uwarunkowany danym kręgiem kulturowym. Obserwowanie tańca zwykle powiązane jest z kulturą i obszarem z jakiego się wywodzi.

Taniec użytkowy w Krakowie

Bardzo popularną odmianą tańca jest taniec użytkowy w Krakowie określany także jak taniec imprezowy, weselny, disco czy party dance. Jest on najbardziej rozpowszechniony i znany w Europie. Duże uznanie zawdzięcza głównie swej prostocie i łatwości wyrazu bez znaczenia na wiek oraz stopień zaawansowania. Jeśli chodzi o popularność płciową. To większym uznaniem cieszy się wśród osobników płci męskiej. Wynika to z tego, że łatwo mogą opanować trudną sztukę prowadzenia partnerki i wyróżnić się na parkiecie. Idealnie nadaje się na takie wydarzenia jak imprez, studniówka, dyskoteka czy wesele. To bardzo elastyczny i uniwersalny taniec, który z aprobatą podchodzi do własnych propozycji różnych figur. Jego głównym atutem jest to, że jest nieskomplikowany, a jednocześnie widowiskowy taniec. Ponadto posiada uniwersalne kroki i figury, które doskonale wpasowują się do współczesnej muzyki rozrywkowej, dzięki czemu sprawdza się na każdej imprezie.