Rola endorfin

Endorfiny to hormony szczęścia, których prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Wytwarza je ludzki organizm, a konkretnie przysadka mózgowa i centralny układ nerwowy. Wbrew pozorom jednak odczuwanie satysfakcji w różnych aspektach nie jest jedyną rolą endorfin, pełnią one również inne funkcje.

Rola endorfin

Kiedy organizm wydziela endorfiny?

Co ciekawe, hormony szczęścia w postaci endorfin uwalniane są pod wpływem odczuwania bólu. Sygnał, którego zadaniem jest poinformowanie mózgu o bodźcu zostaje tym samym skutecznie wyciszany. Endorfiny są często wydzielane podczas jedzenia, zwłaszcza czekolady. Poprawa samopoczucia i pojawiające się hormony szczęścia często idą w parze również z aktywnością fizyczną. Wśród bodźców należy również wymienić długotrwały śmiech, słuchanie ulubionej muzyki oraz uprawianie seksu. Wszystkie te czynności skutecznie odprężają i skłaniają do odczuwania satysfakcji. Mimo, że z medycznego punktu widzenia endorfiny nie mają funkcji uzdrawiania, to badania w tym zakresie cały czas trwają. Nikt nie wie, jakie skutki mogą się dzięki nim pojawić w niedalekiej przyszłości.

Zbyt mała ilość endorfin

Za mała ilość wydzielanego hormonu szczęścia wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie. Sygnał przesyłany z receptora bólu jest za słaby, co niestety jest dość mocno odczuwalne. Ból zwalcza się wówczas lekami, mogą być to popularne tabletki kupione bez recepty. Niezależnie od źródła bólu konieczne jest każdorazowe zapoznanie się z ulotkami dołączonymi do lekarstw. Należy prześledzić wszelkie działania niepożądane oraz ilość częstotliwość zażywanych preparatów. Większość z nich zażywa się między posiłkami. Lekarze zgodnie twierdzą, że poszczególne tabletki należy popijać dużą ilością wody. Jeżeli ból nie ustępuje po kilku dniach, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Niezbędne może się okazać wdrożenie innych dróg leczenia, zażywania silniejszych lekarstw. Warto zapisywać się na konsultacje, zwłaszcza, gdy w rodzinie pojawiała się jakaś poważna dolegliwość, którą można zwalczyć odpowiednio wcześnie.