Jak zamówić alkohol do domu?

Mimo, iż czasy błyskawicznie się zmieniają i wczoraj już zupełnie nie przypomina dziś, to są aspekty, które nadal pozostają bez żadnych modyfikacji prawnych. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele firm, by przetrwać rozpoczęło działalność  w nieco innej wersji wykorzystując możliwości jakie daje Internet. Warto wiedzieć jaka jest obecna sytuacja prawna związana ze sprzedażą i nabywaniem alkoholu drogą online. W sieci znajduje się wiele nieprawdziwych informacji na ten temat, należy więc dokładnie sprawdzić każdą napotkaną kwestię. Jak jest zatem z tą sprzedażą alkoholu w Internecie oraz jak zamówić alkohol do domu?

Sprzedaż alkoholu przez Internet

By dokładnie wyjaśnić sprzedaż napojów alkoholowych należy wyjść od tego, czym właściwie jest sprzedaż przez internet. Internet to nie miejsce, to wirtualna przestrzeń, która absolutnie z bytem nie ma nic wspólnego. Przez internet można sprzedawać jedynie produkty elektroniczne, czyli takie, które przez internet mogą być wysłane. Przykładem mogą być tutaj muzyka czy ebooki. Posiadanie sklepu internetowego, który posiada ofertę napojów alkoholowych, w którym można złożyć zamówienie oraz za nie zapłacić nie jest problematyczne. Sklepy internetowe z alkoholem są zupełnie legalne, mogą zawierać umowy czy przyjmować zamówienia. Problem pojawia się w momencie występowania chęci sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych z dostawą poza swój punkt sprzedaży. Najbardziej problematyczna nie jest kwestia sklepu, a dostawa do klienta.

Jak zamówić alkohol do domu?

Regulacje prawne dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych

Trzeba być świadomym tego, że sprzedaż napojów alkoholowych może odbywać się jedynie na podstawie ważnego zezwolenia w warunkach zgodnych z danym zezwoleniem i panującymi przepisami. Sprzedaż alkoholu jest możliwa jedynie w miejscu wskazanym w zezwoleniu. Orzecznictwo w tym aspekcie jest w Polsce bardzo niestabilne. To, co jest pewne to, że zamówienia można przyjmować przez Internet jednak legalny jest fizyczny odbiór napoju alkoholowego w punkcie sprzedaży wskazanym przez zezwolenie. Zatem odpowiadając na pytanie „jak zamówić alkohol do domu?” można rzecz, że legalnie zamówić przez Internet można, ale zgodnie z ustawami prawie 40-letnimi należy zamówienie odebrać samodzielnie we wskazanym punkcie sprzedaży.

Alkohol z dostawą do domu przez pełnomocnika

Niektóre działalności, które w czasie pandemii przestały prowadzić sprzedaż w formie tradycyjnej bądź zainteresowanie nią spadło do minimum podjęły próby sprzedaży napojów alkoholowych przez internet, by dotrzeć do klientów zainteresowanych usługą, lecz niechętnych do samodzielnego wychodzenia z domu na skutek obawy o zarażenie wirusem COVID-19. Jeśli klient zgodzi się na to, by kurier bądź pracownicy sklepu zostali jego pełnomocnikami może otrzymać swoje zamówienie z dostawą do domu. Pandemia pokrzyżowała wiele planów, a wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do likwidacji swych wieloletnich działalności. Sytuacja ta pokazuje jak ważne jest wdrożenie zmian prawnych odnośnie sprzedaży alkoholu przez internet.