Jak poradzić sobie z zabrudzonym piekarnikiem?

Piekarnik jest jednym z tych sprzętów w kuchni, którego czystość powinna zawsze stać na pierwszym miejscu. Mylące jest to, że gdy mało w nim pieczemy, to uważamy, że nie musimy regularnie w nim sprzątać. Niestety nie jest to prawdą, a nawet piekarnikom lepiej służy częste ich używanie.Pierwsze kroki w czyszczeniu

 

Zanim przejdziemy do decydujących kroków, warto najpierw go nagrzać i namoczyć. Po tym kroku możemy zacząć rozprowadzanie specjalnych past do czyszczenia lub pasty wykonanej z octu, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Jeśli w piekarniku mamy sporo starego i zaschniętego już brudu, patent z nagrzaniem i namoczeniem z pewnością nam pomoże w czyszczeniu. A jak to zrobić? W prosty sposób. Wlewamy wodę do naczynia żaroodpornego i włączamy w naszym piekarniku termoobieg. Para wytwarzana pod wpływem temperatury rozmiękczy te najbardziej problematyczne zabrudzenia.

 

Jak poradzić sobie z zabrudzonym piekarnikiem?

 

Czyścimy nie tylko wnętrze

 

Wielu specjalistów twierdzi, że należy dbać nie tylko o wnętrze sprzętów kuchennych, ale także o drzwiczki z zewnątrz. Oprócz spcjalnej chemii do piekarników, dostępnej praktycznie w każdym markcecie budowlanym, możemy wykorzystać naszą domową pastę, której używamy również do wnętrza piekarnika. Jeżeli wybieramy ofertę marketu warto wybrać specjalny płyn do płyty ceramicznej. Aby zadbać o czystość elementów ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej czy emaliowanej nalezy wybrać mleczka o właściwościach odtłuszczających, które wyczyszczą i wypolerują daną powierzchnię. Składniki ścierne takiego produktu są stworzone w taki sposób, aby nie zarysować czyszczonych powierzchni. Czyszcząc piekarnik musimy pamiętać nie tylko o wnętrzu i drzwiczkach. Ważne są również zawiasy. Na nich zbiera się najwięcej brudu i pozostałości po jedzeniu, w tym tłuszcz, który przylepia się do wszystkich powierzchni i jeśli nie czyścimy tych elemetów na bieżąco, to możemy mieć z czasem problem z ich usunięciem.Jeżeli chcemy się cieszyć czystym i co za tym idzie sprawnym piekarnikiem, to musimy pamiętać i jego należytym czyszczeniu.