Jak wygląda prawidłowa odprawa na lotnisku?

Każdy pasażer, który dokona rezerwacji lotu w platformie eSky ma możliwość dokonania odprawy online. Wystarczy wejść na stronę i wypełnić wskazane pola danymi osób, biorącymi udział w odprawie. Kolejno wystarczy wydrukować bilet lotniczy, który został wysłany na prywatny mail i udać się na lotnisko. Jak wygląda kwestia stacjonarnej odprawy na lotnisku? Oto kilka istotnych wskazówek dla każdego turysty podróżującego samolotem.

Odprawa na lotnisku

W momencie pojawienia się na lotnisku należy rozpocząć od sprawdzenia na tablicy odlotów numer stanowiska check-in, który odpowiada dla naszego lotu oraz bagażu, jeśli posiadamy takowy do nadania. Następnie należy przygotować dowód osobisty lub paszport, wydrukowany bilet lotniczy oraz wizę jeżeli udajemy się kraju, do którego jest ona konieczna. Jeśli mamy dodatkowy bagaż musimy go nadać przy odpowiednim stanowisku, który sprawdziliśmy na tablicy lotów.

Kolejny krok to kontrola bezpieczeństwa. Należy udać się do konkretnego stanowiska. Wyłożyć bagaż podręczny na taśmie do skanowania. W przypadku posiadania leków lub jedzenia należy je wyłożyć osobno, najlepiej wraz z okryciem wierzchnim w odrębnym koszyku. W nim powinny się znaleźć metalowe przedmioty takie jak pasek do spodni, zegarek, klucze, monety oraz urządzenia np. takie jak laptop czy smartfon. Po tych czynnościach należy przejść przez bramkę do skanowania metalu. Jeśli pojawi się charakterystyczny dźwięk, wówczas taka osoba musi przejść kontrolę manualną, w trakcie której konieczne będzie np. zdjęcie obuwia. Jeśli kontrola przebiegła pomyślnie należy zabrać swoje rzeczy i osobiste dokumenty oraz skierować do odpowiedniej bramki w hali odlotów.

Jak wygląda prawidłowa odprawa na lotnisku?

Co po przejściu kontroli?

Będąc w hali odlotów można zakupić napoje, które mogą zostać zabrane na pokład samolotu. Przed wejściem na pokład każdy jest zobowiązany do ponownego okazania karty pokładowej. Następnie pasażerowie są kierowani do rękawa, który prowadzi bezpośrednio do samolotu bądź do autobusu, który czeka na płycie i następnie dowozi pod sam samolot. Po wejściu do maszyny należy zająć odpowiednie miejsce, najczęściej jest one wyznaczone. Można poprosić załogę o jego dokładne wskazanie. Jeśli miejsce zostało odnalezione konieczne jest umieszczenie bagażu podręcznego nad lub pod siedzeniem, zależy od samolotu.