To jezioro zlokalizowane na północny zachód od Bieszczad. Należy ono do grona największego w całym kraju zbiornika wodnego retencyjno-energetycznego. Przyczyną, dla której powstało jezioro solińskie była ochrona Doliny Sanu przed niebezpiecznymi powodziami. Refleksje na temat budowy powstały już w okresie międzywojennym. Jego finalizacja nastąpiła w roku 1968 za pośrednictwem spiętrzenia się wód Sanu i Solinki przez zaporę.
Jezioro solińskie i jego zapora
Aby powstało w ofierze padły cztery wsie, trzy cmentarze oraz kilka obiektów sakralnych. Zostały one zupełnie zalane wodą. Zapora mierzy 81,8 m wysokości i jest określona mianem najwyższej zapory w Polsce. Jej waga wynosi ponad 2 miliony ton. Koło zapory ulokowano elektrownię wodną. W całości jezioro solińskie sięga powierzchni 22 km2, długości powyżej 26 km i pojemności 472 mln m3. Linia brzegowa osiąga około 156 km, a głębokość wynosi w niektórych miejscach 60m.
W jeziorze spotkać można różne gatunki ryb, od sandaczy, okoni, aż po bolenie, leszcze czy płocie. Jezioro wyposażone jest w trzy wyspy – Dużą Skalistą, Mała tzw. zajęcza oraz Wyspa Zjawa, która pojawia się w momentach niskiego stanu wody.
Jezioro atrakcją Bieszczad
Wzdłuż linii brzegowej zaobserwować można ogromną ilość ośrodków wczasowych, które stale bądź sezonowo przyjmują turystów. Zauważa się również rozwój infrastruktury agroturystycznej. Nie ma żadnej wątpliwości, że jezioro stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Turyści z wielkim zainteresowaniem przyjeżdżają nad jezioro by zwiedzić zaporę, na której spiętrzenie wody może wynosić nawet 60 metrów.
Jezioro dla kajakarzy i żeglarzy
Jezioro solińskie jest wyjątkowym miejscem, które sprzyja żeglarstwu i kajakarstwu. Jest znane wśród żeglarzy dużą zmiennością wiatrów. Głównie żeglarze preferujący ten rodzaj wiatru korzystają chętnie z pobytu nad Soliną. Specjalnie dla nich powstało sporo ośrodków żeglarskich i przystani jachtowych. Każda przystań oferuje wypożyczenie sprytu pływającego takiego jak: kajaki, łódki, rowery wodne oraz jachty. Ogromną popularnością cieszą się rejsy statkami bieszczadzkiej floty.
To miejsce doskonałe dla miłośników sportów wodnych, głównie usatysfakcjonowani będą żeglarze oraz kajakarze. Jest to świetne miejsce do uprawiania żeglarstwa nie tylko na wspomniane już zmienne wiatry, ale także na malownicze krajobrazy, które towarzyszą wszystkim, przebywającym na jeziorze.
Najpopularniejsze ośrodki turystyczne
Do najbardziej znanych ośrodków turystycznych umiejscowionych przy jeziorze należą Polańczyk, Myszkowce oraz Solina. Pierwszy z wymienionych został okrzyknięty mianem uzdrowiska, ze względu na mieszczące się tam wody mineralne, które wspomagają w leczeniu wielu chorób. Ośrodki te cechuje bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna.
Inne atrakcje Bieszczadzkie
Będąc w Bieszczadach warto oprócz wizyty nad Soliną wybrać się w inne warte odwiedzenia miejsca. Niewątpliwie należą do nich Kolejka Bieszczadzka, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Jeziorka Duszatyńskie, Skansen w Sanoku, Sine Wiry, Tarnica, Halicz oraz Mała i Wielka Rawka.