Social media i ich wpływ na młodzież

Rozwój social media miał ogromny wpływ na zmianę ludzkiego życia. Począwszy od tego, że zmodyfikowała się forma komunikacji, mając nieograniczony kontakt z ludźmi z całego świata. Nieustanny dostęp do informacji to główna cecha charakteryzująca media społecznościowe. Jak wpływają one na życie młodego człowieka?

Social media i ich siła

Media społecznościowe to również miejsce, w którym mają miejsce ruchy społecznościowe. To właśnie dzięki aktywności w nich ludzie wzajemnie się motywują do podjęcia działania w jakiejś dziedzinie i do wprowadzenia zmian społecznych. To właśnie w tym miejscu młode osoby mogą się uzewnętrznić, opowiedzieć o swoich pooglądach, mając świadomość, że zostanie się wysłuchanym w bardzo istotnych kwestiach dla nich. Widać wyraźnie, że social media stanowią podporę dla młodszych pokoleń podczas odkrywania nowych idei, zarządzania ryzykiem i budowania odporności.

Rozwój mediów społecznościowych nastąpił błyskawicznie, mocno wpływając na błonnik społecznościowy i relacje interpersonalne. Warto więc zastanowić się w jaki sposób wpływają na zdrowie emocjonalne i psychiczne młodzieży.

Media społecznościowe a sen

Jak wiadomo nadużywanie social mediów może przyczynić się do gorszego samopoczucia fizycznego, co z kolei automatycznie osłabia zdrowie psychiczne. Sen nastolatków jest ogromnie ważny dla rozwoju ich mózgów. Brak snu może skutkować gorszym nastrojem, a nawet depresją. Na ich jakość snu negatywnie może wpływać niebieskie światło oraz zaburzenia behawioralne, polegające na tym, że podczas snu wybudza się sprawdzić, czy przypadkiem nasz telefon nie ma mniej snu.

Social media i ich wpływ na młodzież

Narzędzie do porównywania życia

Na początku media społecznościowe traktowane były tylko i wyłącznie jako forma komunikacji. Obecnie przyjęły one dodatkową rolę dotyczącą porównywania się z innymi. Młodzi ludzie nagminnie dokonują oceny, wynika to z tego, że są do tego socjalizowani przez system szkolny.

Jak można dobrze zauważyć wiele młodych ludzi korzysta z pasywnej formy używania social mediów. Polega to na tym, że przeglądamy zdjęcia i życie innych ludzi, porównując je z naszym. Mówi się, że takie działanie negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Treści publikowane w sieci zwykle nie mają odzwierciedlenia do tego, co faktycznie dzieje się w prywatnym życiu. Najczęściej są one wyidealizowane, przez co pojawia się w nas przekonanie, że nie jesteśmy w stanie temu dorównać. Prowadzi to wówczas do pogorszenia własnego samopoczucia psychicznego, czujemy znacznie gorzej w porównaniu z innymi.

Polubienia wyznacznikiem poczucia własnej wartości

Ciągła potrzeba publikowania czegoś w sieci często łączy się z lękiem, słabszym wizerunkiem ciała i obniżonym zdrowiem psychicznym. Stałe poszukiwanie aprobaty wśród innych i uzewnętrznianie tego może prowadzić do braku rozwoju bezpiecznego poczucia siebie. Reakcje ludzi na temat własnej osoby mogą doprowadzić do niepewności odnośnie ich własnej wartości. Obawa o to jak zostaniemy odebrani wpływa na to, że zaczynamy być wobec siebie i swojego wyglądu jeszcze bardziej krytyczni.